Yaklaşık Bir Haftalık Regl Döneminde Neden 2. Gün Daha Sancılı Geçiyor?

Biliyorsunuz ki regl dönemleri kadınlara gerçekten zorlu günler yaşatabiliyor. Ancak uzmanlar özellikle ikinci gün, her şeyin gözünüzde büyümesinin tamamen normal olduğunu söylüyorlar.

Bakalım bu ağrıların sebepleri nelermiş?

Buyurun… ?

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/health/22845…

Birçok kadın regl döneminin ikinci gününü en kötü gün olarak görür.

Muhtemelen tahmin etmişsinizdir, ama her şey hormonlarınıza bağlı, özellikle de hormon benzeri kimyasallar olarak da bilinen prostaglandinlere.

Dr. Fatema Mustansir Dawoodbhoy’a göre, adetin ilk birkaç gününde seviyeler en yüksektir ve progesteron düştükçe ikinci günde zirveye ulaşır.

Bu, krampların en kötü ve ağrının en yoğun olduğu anlamına gelir. Daha sonra kanama devam ettikçe ve rahim astarı döküldükçe prostaglandinler de semptomlarınız da azalır.

Kadın hastalıkları ve jinekoloji alanında uzmanlaşmış bir akademisyen olan Dr. Dawoodbhoy Metro’ya şunları söyledi:

‘Rahminizin astarı parçalandıkça vücutta prostaglandinler (hormon benzeri kimyasallar) salgılanır.’ Bunun rahmi kasılmaya teşvik ederek regl kanının salınmasına yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Regl bakım uygulaması “Joii” ile çalışan uzman şunları söyledi:

‘Prostaglandinler ayrıca rahimdeki kan damarlarını daraltarak rahim dokusunun aldığı oksijen miktarını azaltır ve bu da kramp ve ağrıya yol açar.’

Görünüşe göre ikinci gün yaşadığınız ağrı miktarını, düşük östrojen seviyeleri ve daha ağır bir akış da dahil olmak üzere başka birçok faktör etkiliyor.

Harley Street Gynaecology’nin kurucusu, danışman kadın doğum uzmanı ve jinekolog Dr. Ashfaq Khan şunları söyledi: ‘Regl döneminin ikinci günü, birçok kadın için tipik olarak daha ağır bir adet kanamasıyla ilişkilendirilir.’

“Artan kan hacmi, rahim adet kanını dışarı atmak için daha fazla çalıştığından daha yoğun kramplara ve rahatsızlığa yol açabilir.”

Sosyal medya kullanıcıları da bu açıklamalarla kendi deneyimlerini bağdaştırabilmeye başladı…

Daha önce onlarca kişi regl dönemlerinin ikinci gününde ‘dayanılmaz’ semptomlardan şikayet etmişti.

Bir X (Twitter) kullanıcısı şöyle dedi: “Neden regl döneminizin ikinci günü en kötüsü? Lütfen yardım edin.”

Bir diğeri ise şunları yazdı: ‘İlk gün tam bir cehennem, ağlayacağım, çığlık atacağım, yuvarlanacağım, midem bulanacak ve hatta düzgün nefes alamayacağım.

Belirli bir düzeyde regl ağrısı ve rahatsızlığı normal olsa da, doktorlar bunun daha kötü bir şeyin işareti olabileceği konusunda da bizleri uyarıyor.

NHS’ye (Ulusal Sağlık Sistemi) göre, regl ağrısına neden olabilecek tıbbi durumlar şunlardır:

1- Endometriozis

Normalde rahmi kaplayan hücrelerin fallop tüpleri ve yumurtalıklar gibi başka yerlerde büyümesine verilen isimdir. Bu hücreler döküldüklerinde yoğun ağrıya neden olabilir.

2 – Miyomlar

Rahim içinde veya çevresinde büyüyebilen ve adet dönemlerinizi ağır ve ağrılı hale getirebilen kanserli olmayan tümörlerdir.

3 – Pelvik İnflamatuar Hastalığı

Rahminizin, fallop tüplerinizin ve yumurtalıklarınızın bakterilerle enfekte olması ve ciddi şekilde iltihaplanmasına neden olmasıdır.

4 – Adenomyozis

Normalde rahmi kaplayan dokunun kaslı rahim duvarı içinde büyümeye başlaması ve adet dönemlerinizi özellikle ağrılı hale getirmesidir.

Regl ağrınız, Rahim İçi Araç (RİA) gibi doğum kontrol araçlarından da kaynaklanabilir.

Belirttiğimiz çoğu durumda bu sancılar ağrı kesicilerle evde tedavi edilebilir ancak bilinçsiz şekilde ilaç kullanmamanızı, doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Fakat tabii ki regl döneminiz belirgin şekilde ağırlaşır, düzensizleşir veya ağrılı hale gelirse bir aile hekimine ya da jinekoloğa görünerek ilaç takviyesi almanız en uygunu olacaktır.

Peki sizin de regl döneminizin en sancılı günü 2. gün mü? 

Bu sancılarla başa çıkmak için neler yapıyorsunuz?

Yorumlarda buluşalım… ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir