Türkiye’nin İsrail kararı sonrası ABD’den son dakika Türkiye açıklaması

Son dakika ABD haberleri: Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, telekonferans yoluyla düzenlediği basın brifinginde Uluslararası Adalet Divanı’ndaki (UAD) İsrail’e yönelik soykırım davasına ilişkin gündemi değerlendirdi.

‘BU DURUM DEĞERLİ BİR NATO MÜTTEFİKİMİZ OLAN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZİ ZEDELEMEZ’

Kirby, ABD’nin UAD’de devam eden İsrail davası konusundaki tutumunun net olduğunu ve Ankara’nın kararıyla ilgili yorumun Türkiye’ye ait olduğunu belirtti.

“Bu konuyu farklı değerlendiriyoruz. Bu, aşikar ancak bu durum değerli bir NATO müttefikimiz olan Türkiye ile ilişkilerimizi zedelemez.” diyen Kirby, bazen müttefiklerle bazı konularda farklı düşünmelerinin normal olduğunu belirtti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD’YE GİDECEK Mİ?

Kirby, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye yönelik bir ziyaretine ilişkin önünde bir şey olmadığını da sözlerine ekledi.

NE OLMUŞTU?

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 1 Mayıs’ta Türkiye’nin İsrail aleyhinde UAD’de açılan soykırım davasına müdahil olma kararını açıklamıştı.

İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685’i çocuk, 9 bin 670’i kadın olmak üzere 34 bin 596 Filistinli öldürüldü, 77 bin 816 kişi yaralandı.

Enkaz altında hala binlerce ölü olduğu bildirilirken halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir