Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlunun ifadesi ortaya çıktı: “Başında kask yoktu” demiş!

Motokurye Yunus Emre Göçer‘e çarparak ölümüne neden olan Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Mohamud’un ifadesinde, “Motosiklet bir anda durup döndüğü için bende bu durumu beklemediğimden çarpmayı engelleyemedim. Motosiklet sürücüsünün başında kaskı yoktu” dediği öğrenildi.

Yunus Emre Göçer‘in kullandığı motosiklete arkadan çarparak ölümüne neden olduğu iddiasıyla hakkında yakalama kararı çıkarılan ve 6 yıla kadar hapsi istenen Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Mohammed Hassan Sheikh Mohamud‘un mahkemede verdiği ifadesi ortaya çıktı. 

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesinde 16 Ocak Salı günü görülecek duruşma öncesinde yakalamalı olan sanık Mohammed Hassan Sheikh Mohamud, Türkiye’ye geldiği ve bugün duruşmaya çıkarıldığı öğrenildi. 

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesine hakkındaki yakalama kararı gereğince mevcutlu getirilen sanık Mohamud için resen celse açıldı.  Sanık Mohamud mahkemedeki kimlik sorgusunda, doktor olduğunu, evli ve üç çocuk babası ve aylık 15 bin lira geliri olduğunu söyledi. Mohamud ifadesinde, şöyle dedi:

“Olay tarihinde 06 CD 4581 plakalı aracı ben kullanıyordum, Avrasya tünelinden çıktım, yaklaşık 5-10 dakika kadar aracı kullandım, önümde hızlı giden bir motosiklet vardı. Bu motosiklet bir anda durdu ve sağ tarafa doğru döndü, ben frene basmama rağmen çarpmayı engelleyemedim, bu sırada yaklaşık 55 km hız ile ilerliyordum, öndeki motosikletin gittiğini görmüştüm, ancak motosiklet bir anda durup döndüğü için bende bu durumu beklemediğimden çarpmayı engelleyemedim. Motosiklet sürücüsünün başında kaskı yoktu.”

Hakimin usul gereği, hakkında hükmün açıklanmasının bırakılması uygulanabileceğini kabul edip etmediğini sorunca sanık uygulanmasını talep etti.

İfadesinin ardından sanık hakkındaki yakalama kararı geri alındı, yurt dışı yasağı kaldırıldı ve duruşmalardan vareste tutulmasına karar verildi.  Duruşma sonrasında sanık Mohamud’un işlemlerinin ardından adliyeden ayrıldığı öğrenildi.

Eşi Öznur Göçer, “Kask kaza esnasında da başındaydı” dedi

Fatih’te motokurye Yunus Emre Göçer‘e arkadan çarparak ölümüne neden olduğu iddiasıyla hakkında yakalama kararı çıkarılan ve 6 yıla kadar hapsi istenen Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Mohammed Hassan Sheikh Mohamud ara celseye getirilerek ifade verdikten sonra yakalaması kaldırıldı. Yunus Emre Göçer’in eşi Öznur Göçer, soruşturma aşamasında şikayetini geri çekmişti.

Öznur Göçer, şikayetini geri çekmeden önce 15 Aralık’ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na  ifade verdi. Savcılık, Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince, olayın incelenmesi mahiyetinde Yunus Emre Göçer’in kaskını ve kuryelik yaptığı sırada taşıdığı parayı istedi.

Göçer’in eşi, kaskın kaza sırasında eşinin başında takılı olduğunu, kaskın şu anda Kadir Arı isimli bir aile dostlarında olduğunu ve incelenmesi için gerektiğini teslim edebileceklerini belirtti. Ayrıca eşinin taşıdığı ve ele geçirilen paranın kendilerine ait olmadığını, eşinin iş arkadaşına ait olabileceğini ve iş arkadaşına teslimine onay verdiğini belirtti. Öznur Göçer’in ifadesinde şöyle dedi:

“Ben ifademi avukatım Av. Çimen huzurunda vermek istiyorum. Eşimin daha önce beyanımda da belirtmiş olduğum kaskı evden takarak çıkmıştı. Kaza esnasında da başındaydı. Olay yerinde diğer eşyaları ile birlikte kaskı olay yerinden arkadaşı Hüseyin Yıldız aldı. Ben olayın psikolojisi ile eşimin eşyalarını teslim almamıştım. Şu an öğrendiğimiz kadarı ile kask Kadir Arı isimli aile dostumuzdadır. Bu kaskın içerisinde kamera cihazı vardı lakin olay günü kayıt almamıştı. O yüzden içerisinde kayıt mevcut değildir. Bu kaskın alt kısmından bağlama yeri vardır. Eşimin çıkarken kaskının alt kısmını bağladığını gördüm. Dosya kapsamında ele geçen 60.000 TL tutarında para tarafımıza ait değildir. İfade de geçen Bekir Yalçın isimli şahsı tanımıyorum lakin eşimin çalışma arkadaşı olabilir. Eşimin en son almış olduğu paket Bekir Yalçın isimli şahsın işinin paketidir. Bundan dolayı adı geçen tutar kendisine ait olabilir. Bekir Yalçın’a teslimine muvafakat ediyoruz. Olayda eşimin ölümüne sebebiyet verenlerden şikayetçiyiz. Olay nedeni ile karşı taraf sürücüsünden şikayetçiyim. Ayrıca gerekmesi halinde eşimin kaskını tarafınıza teslim edebiliriz.”

Öznur Göçer’in avukatı şu ifadeyi verdi:

“Bizim bu hususta şikayetimiz devam etmektedir. Kaskı teslim edebiliriz. Şüphelinin bir an önce yakalanarak cezalandırılmasını talep ediyoruz. Paranın teslimi konusunda müvekkilimin beyanına katılıyoruz.”

İddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 30 Kasım 2023 tarihinde Kennedy Caddesi Aksaray istikametinde Yunus Emre Göçer’in sevk ve idaresindeki 16 AFL 804 plakalı sayılı araca şüpheli Mohammed Hassan Sheikh Mohamud’un sevk idaresindeki 06 CD 4581 plaka sayılı aracıyla çarpması sonucu Göçer’in ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı ve 6 Aralık’ta vefat ettiği kaydediliyor. Müşteki Öznur Göçer’in 13-15 Aralık’ta alınan ifadesinde şikayetçi olduğu, 20 Aralık’taki ifadesinde ise “Bu aşamada herhangi bir şikayetinin bulunmadığını” beyan ettiği iddianamede yer alıyor. İddianamede, şüphelinin kusurlu eylemiyle Yunus Emre Göçer’in ölümüne sebebiyet verdiği belirtilerek ” Taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi isteniyor.

Ne olmuştu?

Avrasya Tüneli’nin Aksaray çıkışında 30 Kasım’da meydana gelen kazada ağır yaralanan motokurye Yunus Emre Göçer, kaldırıldığı hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu.

Zanlının kusur durumu için savcılıkça istenen bilirkişi raporunda, araç sürücüsünün “asli kusurlu” olduğu tespiti yer almıştı.

Raporda ifadesine yer verilen şüpheli ise Göçer’in kullandığı motosikletle bir anda sinyal vermeden frene basıp sağa dönüş yaptığını, kendisinin de frene bastığını ancak duramayıp motosiklete çarptığını belirtmişti.

Soruşturma kapsamında, araç sürücüsü Muhammed Hasan Şeyh Mahmud hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Öte yandan savcılık, kazaya ilişkin ilk kusur tespiti yaparak araç sürücüsü hakkında “kusursuzluk raporu” veren polisler ve sosyal medyada yer alan polis memurlarının Göçer’in eşini arayarak intihar ettiğini söylediği iddiasına ilişkin de resen soruşturma başlatmıştı. 

TIKLAYIN – Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlunun motokuryenin ölümüne neden olduğu kazanın yeni görüntüleri ortaya çıktı

TIKLAYIN-Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu hakkında istenen ceza belli oldu: Yunus Emre Göçer’i suçlamış!

TIKLAYIN – Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlunun karıştığı kazada Adli Tıp raporu

TIKLAYIN-Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Mahmud ile görüştü: Gündemde Yunus Emre Göçer yok, Etiyopya var

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir