İspanya’dan tüm dünyaya Filistin çağrısı! Pedro Sanchez 78 ülkeye seslendi

Son dakika İspanya haberleri: İsrail’in, Filistin ve Gazze Şeridi’ndeki katliam saldırıları hız kesmeden devam ederken İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’den tüm dünyaya çarpıcı bir Filistin çağrısı geldi.

Sanchez, söz konusu açıklamalarını Madrid’de düzenlenen 8. Büyükelçiler Konferansı’nın açılışında yaptı.

‘DERHAL VE KALICI BİR ATEŞKES SAĞLANMALI’

Sanchez, “Şu anda izlenecek yol, derhal ve kalıcı bir ateşkes sağlamak ve çatışmalar sona erdiğinde uluslararası bir barış konferansı düzenlemektir.” ifadelerini kullanarak, “iki devlet formülüne dayanan ciddi ve inandırıcı bir çözümün uluslararası toplumun desteğiyle gerçekleşmesi gerektiğini” ifade etti.

‘FİLİSTİN DEVLETİNİN BATI ÜLKELERİNCE TANINMASINI SAĞLAYACAK ÇALIŞMA BAŞLATILMALI’

Filistin devletinin 130’dan fazla ülke tarafından tanınmasına rağmen halen bazı Batı ülkelerinin resmi olarak bu ülkeyi tanımadığını hatırlatan Sanchez, “Filistin devletinin Batı ülkelerince artık tanınmasını sağlayacak ciddi bir tartışmanın başlatılması gerektiğini” vurguladı.

Sanchez, “Filistin ve İsrail’in barış ve güvenlik içinde yaşamasını sağlayacak, iki devletin tanınmasına dayalı çözümün hayata geçirilmesinin zaruri olduğunu, Filistin halkının Hamas’ın eylemlerinin bedelini ödememesi gerektiğini” aktardı.

İSPANYA, FİLİSTİN DEVLETİNİ NE ZAMAN TANIYACAK?

İspanya’da 16 Kasım’da Meclis’ten güvenoyu alarak kurulan azınlık sol koalisyon hükümeti, önceliklerinden birini Filistin devletinin tanınması olarak açıklasa da bunu tek taraflı yapmak istemediğinden, Almanya ve Fransa gibi diğer AB ülkelerini de ikna etmeye çalışıyor.

Başbakan Sanchez, İspanya’nın Filistin devletini tanımasına yönelik sürecin ucunu açık bırakarak, 4 yılı kapsayacak şekilde “bu yasama dönemi içinde olacağını” belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir