İltica edenlere yapılan yardım Almanya’da ortalığı karıştırdı

Almanya’da iltica yasası ortalığı karıştırdı. Halkın yaklaşık yüzde 80’i gidişattan memnun değil ve iltica yasasının değişmesini istiyor.

Ülkeye her ay onbinlerce kaçak göçmen gelirken, diğer yandan emekliler geçim sıkıntısı yaşıyor. Yaşlı Almanlar ve ülkeye 50 yılını vermiş Türkler, 25 cent için şişe topluyor.

İlticası kabul edilmeyen ya da henüz sonuçlanmayanlara yardımlar kesilirken, Almanya’dan iltica hakkı almayı başaran Urfalı bir aileye, ayda net 8 bin 675 euro ödendiği ortaya çıktı.

Her ay parayı alan Türk kökenli baba ise önerilen hiçbir işi beğenmiyor ve çalışmıyor. İlticası kabul edilen Suriyeli, Afgan ve Ukraynalılar da aynı oranda yardım alıyor.

ALMANLAR VE TÜRKLER ŞAŞKIN

Türkler’in yaklaşık yüzde 13’ünün ilticasını kabul eden Almanya, Suriyeli ve Afganlar’ın ise yüzde 90’a yakınına iltica statüsü veriyor.

İltica statüsü alanlar, Almanlarla eşit sosyal yardım hakkına (Halk Parası-Bürgergeld) sahip oluyor ve bu rakamlar da göçü özendiriyor.

Almanlar da tepki olarak AfD gibi, radikal partilere yöneliyor. Yaklaşık 60 yıldır ülkeye hizmet veren ve ortalama 2 bin euro net maaş alan Türkler de bu adaletsizliğe isyan ediyor. Çünkü, yardımların miktarı maaşları aşmış durumda…

TEMEL HALK PARASI VE DİĞERLERİ

Ülkede sosyal adaletsizliğe doğru bir gidiş var ve bu yıl itibariyle iltica hakkı alan kişiye aylık 563 euro ödeniyor ve eşi için de 506 euro veriliyor.

Bu ailenin 25 yaş altındaki çocukları başına 451 euro, yine 14-17 yaş aralığındaki çocuk başına 451 euro ödeniyor. Çocuk bu yaşlardan da küçükse, yaklaşık 10 euro daha az alıyor.

Urfa’nın Siverek İlçesi’nin bir köyünden gelen ve ilticası kabul edilen 6 çocuklu bir Türk aileye Almanya, başka ödemeler de veriyor. Türkiye’deki dükkanını kapatıp ülkeye gelen aile bu kadar yüksek geliri, hiç emek sarfetmeden, üstelik hiçbir işte de çalışmadan elde ediyor.

ÖDENEN PARA 6 BİN 275 EURO

Karı-koca için 1069 Euro, 6 çocuk için ise 2 bin 706 euro ödeniyor. Ayrıca 1300 euro kira yardımı da veriliyor. Bu ödemelerin yanında meslek eğitim için özel ödenek, ehliyet kursu parası ve çeşitli vergilerle, elektrik, su, doğalgaz gibi yan giderlerin ödenmesiyle birlikte ayrıca ayda ortalama 1200 euro daha ödeniyor. Net yardım ise 6 bin 275 euro….

ÇOCUK VE YETİŞTİRME PARASI 2 BİN 400 EURO

Aileye ayrıca iki çocuk için 438 euro, üçüncü çocuk için 223 euro ve diğer üç çocuk için ise çocuk başına 250 euro ödeniyor. Yani ödenen çocuk parası 1411 euroyu buluyor. Ayrıca aile ortalama 1000 euroya yakın “Çocuk yetiştirme parası” da alıyor. Ortalama 2 bin 400 euro da bu şekilde ödeme yapılıyor.

ONAYLANAN TOPLAM YARDIM

Almanya’da bir sosyal yardım kuruluşu aracılığıyla “Bürgergeld” için başvuran ve formlarını doldurtan aileye, her ay net olarak 8 bin 675 euro ödenmesi kabul edildi ve bu para aylardır hesaplara gönderiliyor. Böyle para alan yüzlerce aile olduğu belirtiliyor. Çocukların bazı okul masrafları da ayrıca ödeniyor. Sağlık sisteminden de ücretsiz yararlanıyorlar.

ÇALIŞMASINA GEREK YOK, “ZATEN ÇALIŞMIYOR”

Ailede şu anda çalışan olmadığı, babanın “sırtım ağrıyor”, “deterjan kokusuna dayanamıyorum”, “Kuzey Irak’a gittim, orada savaş vardı, duramadım geldim” dediği ve önerilen hiçbir işi kabul etmediği öğrenildi.

Benzer şekilde, ilticası kabul edilen on binlerce kişi de, hiçbir yasal işte çalışmıyor ve yardımların yanı sıra, vergisiz kazançlar elde ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir