Erdoğan’la Görüşmesi Kriz Çıkardı!

Sözkonusu tartışma İskoçya ile Birleşik Krallık hükümeti arasında yabancı yetkililerle yapılan toplantılar konusunda süregelen gerilimin ortasında meydana geldi.

Yusufun sözcüsü toplantıya bir Birleşik Krallık yetkilisinin davet edildiğini de söyledi.

BBC, geçen ay dışişleri bakanı olarak kabineye dönen Lord Cameron’ın İskoça Milli Partisi’nin (SNP)Dış İlişkiler Bakanı Angus Robertson’a yazdığı bir mektubu yayınladı.

Mektupta Cameron, İskoç hükümetinin Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi’ne (FCDO) Erdoğan’la yapılacak toplantı için “yeterli ön bildirimde” bulunacağına dair güvence verdiğini söyledi.

Bunun, yetkililerinden birinin toplantıya katılmasını gerektirdiğini ancak bunun “yapılmadığını” söyledi.

Mektupta, “Bu toplantıda bir FCDO yetkilisinin bulunmaması protokollere aykırıdır” dendi.

James Cleverly’nin de dışişleri bakanı olduğu dönemde, Yusuf’un Ağustos ayında İzlanda başbakanı ile yine İngiliz diplomatlar olmadan görüşmesinin ardından benzer bir tehditte bulunmuştu.

Ancak Birleşik Krallık hükümetinden bir kaynak, bu son müdahalenin konuyla ilgili bir “tırmanma” olduğunu ve Cameron‘un Cleverly’den daha “sert” bir yaklaşım sergilemek istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan görüşme konusunda ise bir kaynak, Dışişleri Bakanlığı yetkililerine görüşmenin nerede yapılacağının “çok geç olana kadar” söylenmediğini belirtti. Bu hareketin “Birleşik Krallık dış politikasına zarar verdiğini” söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir