ABD’de Yanlış Uygulama Yüzünden 450 Kişiye Hepatit ve HIV Bulaşmış Olabilir

ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Salem Hastanesi’nde uygulanan yanlış uygulama nedeniyle 450 kişiye hepatit ve HIV virüsü bulaşmış olabilir. Olayın ortaya çıkmasıyla hastaneye hemen dava açıldı.

ABD’de, kısa süre önce Hindistan’da yaşanan sağlık krizine benzer bir olay yaşanıyor. Yanlış uygulanan ilaçla nedeniyle 450 kişiye hepatit ve HIV virüsü bulaşmış olabilir.

ABD’nin Massachusetts eyaletinde bulunan Salem Hastanesi’nde yaşanan bu krizin nedeni ise endoskopi cihazı.

Hastane yetkilileri, bu durumun endoskopi uygulanan hastaların küçük bir kısmında tespit edildiğini ve durumun fark edilmesi üzerine hemen düzeltildiğini ifade etti. Ancak, hastaların enfeksiyona maruz kalıp kalmadığına dair kesin bir kanıt henüz bulunmamaktadır.

Endoskopi, bir hastanın yemek borusu, mide ve bağırsaklarını görüntülemek için kullanılan bir işlemdir. Bu işlemde, ucunda küçük bir ışıklı kamera bulunan bir cihaz, hastanın boğazından içeri sokulur.

Risk altında olduğu düşünülen hastaların, 14 Haziran 2021 ve 19 Nisan 2023 tarihleri arasında tedavi gördüğü belirtildi. Bu tarihler arasında tedavi olan Geoff Millar’ın hastanenin yardım hattına yaptığı çağrı ile her şey ortaya çıktı.

Geoff Millar, aramasında tek kullanımlık bir ekipmanın kendisinde ikinci kez kullanıldığını öğrendiğini ifade etti. Bu durum üzerine, Salem Hastanesi’ne karşı bir dava açıldığı bildirildi.

Yakın bir süre önce Hindistan’da da çok benzer bir olay yaşanmıştı. 6 ile 16 yaşları arasındaki 14 çocuğun, Akdeniz anemisi tedavisi sırasında hepatit ve HIV enfeksiyonlarına yakalandığı belirtildi.

Lala Lajpat Rai Hastanesi’nin pediatri bölümü başkanı Arun Arya, taranan 180 hastadan 7’sinin hepatit B, 5’inin hepatit C ve ikisinin de HIV testinin pozitif çıktığını açıklamıştı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir