Türkiye’nin dev şirketinde kriz. Çalışanlar tek tek istifa etti

Adana’daki SASA Paolyester şirketinde maaş krizi yaşamıyor. İşçiler topluca istifa etti.

Tükiye’nin dev şirketlerinden Adana’da faaliyet yürüten SASA Polyester’de işçiler maaşlarının düşük olduğunu öne sürerek iş bırakma eylemi yapmıştı.

Onlar işçi her gün işlerini bırakarak SASA bahçesinde eylem düzenledi. İşçiler maaşları yükseltilene kadar iş bırakmaya eylemine devam edeceklerini açıklamışlardı.

TOPLUCA İSTİFA ETTİLER

İşçiler bir çözüm sunulmayınca toplu istifa etti. Bugün birçok işçi istifa dilekçesini şirkete verdi. İstifa dilekçesinde ise işçiler maaşlarının düşük kaldığını belirtti.

SASA Polyester ise konuyla ilgili ‘problem çözüldü’ dedi. SASA 9 Şubat’ta yaptığı açıklamasında şunları demişti:

SASA olarak PTA, Elyaf, Cips ve Low Melt Elyaf tesislerimizin montajlarında yaklaşık 9 bin montaj ekibi çalışmaktadır. 300 çalışanı olan altyüklenici firmalardan bir tanesinde ücret zamlarında bir sıkıntı oluşmuş, bir gün süre ile ücret zamlarını beğenmemelerinden kaynaklı bir oturum olmuştur.

SASA yönetiminin devreye girmesi ile , bu problem çözülmüştür. Altyüklenici bu firmamızın çalışanları iş başı yapıp, işlerine devam etmektedirler. 2024 yılı ikinci yarısında üretime başlatmayı plandığımız yıllık 1.750.000 ton üretim kapasiteli PTA tesisimizde, 2024 yılı üçüncü çeyrekte faaliyete geçecek yıllık 367.000 ton kapasiteli Elyaf tesisimizde, 2024 yılı üçüncü çeyrekte faaliyete geçecek yıllık 330.000 ton kapasiteli cips tesisimizde, 2025 ilk çeyrekte faaliyete geçecek olan yıllık 52.500 ton kapasiteli Low Melt Elyaf tesislerimizin montajlarında 9 bin arkadaşımız gece gündüz çalışmaktadır.

Tüm çalışan arkadaşlarımıza başarılar diliyor, çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Kamuoyuna duyurulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir