İsrailli casus yazılım ile 10 ülkede gazetecilerin telefonları dinlenmiş

Toronto Üniversitesi’ne bağlı Citizen Lab’ın araştırma raporunda, söz konusu casus yazılımla dünyanın farklı yerlerindeki pek çok sivil toplum örgütü üyesinin iPhone marka telefonlarına sızıldığı belirtildi.

Citizen Lab’ın raporuna göre, QuaDream’in işlemcilerinin bulunduğu ve kullanıldığı ülkeler arasında Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Gana, İsrail, Meksika, Romanya, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri ve Özbekistan var.

Microsoft MSFT.O ise ayrı hazırladığı bir raporda, casus yazılımın “QuaDream ile güçlü bir şekilde bağlantılı” olduğuna dair “güçlü” kanaat taşıdıklarını açıkladı.

Reuters, QuaDream’in İsrailli büyük casus yazılım şirketi NSO Group’un programlarına benzer, etkileşim gerektirmeyen bir bilgisayar korsanlığı aracı geliştirdiğine dair geçen yıl bir haber yapmıştı.

E-postası QuaDream’in şirket kayıt formunda yer alan İsrailli avukat Vibeke Dank, konuyla ilgili soruların yer aldığı mesaja yanıt vermedi. Reuters, QuaDream’in Tel Aviv dışındaki ofisine ziyaret de dahil olmak üzere geçen yıl boyunca şirkete ulaşma girişimlerine rağmen sonuç elde edemedi.

NSO, konuyla ilgili sorulara henüz yanıt vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir