Asla Görmezden Gelmemeniz Gereken ve Kötü Kalp Sağlığına İşaret Eden 10 Önemli Semptom

Kalp sağlığı dikkat etmeniz gereken oldukça önemli bir konu biliyorsunuz ki. Ancak hangi semptomların kötü kalp sağlığına işaret ettiğini biliyor musunuz? Yapılan bir araştırmaya göre pek çok insan oldukça önemli semptomların önemsiz olduğunu ya da ciddi olmadığını düşünüyor… Hangi semptomları görmezden gelmemeniz gerekiyor gelin bakalım…?

Uyarı: Tıbbi öneri değildir. Öncelikle doktora gitmeniz gerektiğini unutmayın.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/health/21540…

Pek çoğumuz hangi semptomların kalp sağlığımızın kötü olduğuna işaret ettiğini bildiğimizi düşünürüz.

En çok bilinen semptomlardan bazıları efor sırasında koldaki ağırlık hissi, merdiven çıkarken nefes darlığı ve hızlı veya tekleyen kalp atışlarıdır. Ayrıca hafif egzersiz sonrası terleme, göğüs ağrısı ile mide bulantısı ve uyanınca yorgun olma da görülebilir. Eğilip ayağa kalkmada güçlük, ayağa kalkınca baş dönmesi ve bacaklarda şişlik de kalbinizin pozisyonlarınıza uyum sağlamadığının veya vücutta yedek sıvı tuttuğunun ve dikkat edilmesi gerektiğinin göstergesidir.

Ancak OnePoll tarafından 2 bin yetişkin üzerinde yürütülen bir anket, yüzde 54’ünün bu semptomların çoğunu kötü kalp sağlığıyla ilişkilendirmediğini ortaya koydu.

Katılanların yarısı ayrıca daha önce bu semptomlardan en az birini yaşayan kişilerdi. Çalışma, beş yetişkinden birinin çok hızlı ayağa kalktıktan sonra baş dönmesi hissettiğini, yüzde 11’inin ise göğüste sıkışma yaşadığını bildirdi. Ancak üçte biri, bu tür semptomların birkaç farklı şeyden kaynaklanabileceğini düşünürken, yüzde 26’sı bunları ciddi olarak görmüyordu.

Endişe verici bir şekilde, yüzde 17’si dramatik olarak görülmek istemedikleri için yaşadıkları sorunları dile bile getirmedi.

Son olarak katılımcıların yüzde 13’ü kendilerini kalp sorunları yaşamak için çok genç olarak gördü. Ancak Kardiyolog Dr. Ameet Bakhai ‘Kalp hastalığı, özellikle Covid ve sonrasında her yaştan insanı etkileyebileceğinden, bu ne yazık ki bir yanlış anlaşılmadır.’ diyor. Virüsün kalp ve kalp zarın iltihaplanmasına saldırması yaygın bir durumdur. Göğüste sıkışma, kollarda veya çenede ağrı, ayakta dururken baş dönmesi, eğilirken nefes darlığı gibi uyarı işaretler bu durumda dikkate alınmalıdır.

Asla gözardı etmemeniz semptomlara gelin bir bakalım.

Asla göz ardı etmemeniz gereken ilk on kalp semptomu şunlardır:

  • Hızlı ayağa kalktığınızda baş dönmesi

  • Nefes darlığı

  • Çarpıntı

  • Göğüs darlığı

  • Kolda ağrı (özellikle boyun, sol kol ve üst kollar)

  • Ayağa kalkmakta zorlanma

  • Göğüste rahatsızlık hissi

  • Bacaklarda şişlik

  • Hızlı ya da tekleyen kalp atışları

Dr. Bakhai’ye göre, sağlıklı bir kalbe sahip bir yetişkin, başka bir sağlık sorunu olmaması koşuluyla, iki kat merdiveni nefesi kesilmeden çıkabilmeli ve tuvalete çömelebilmelidir.

Aynı şekilde sağlıklı bir yetişkin nefesini yirmi saniye rahat bir şekilde tutabilmelidir. Dr. Bakhai ‘Kalp sağlığımızı ve sinyallerini genellikle çok geç olana kadar görmezden geliriz. Kalp sorunları genellikle giderek kötüleşebilir, ta ki bir gün daha karmaşık bir sorunla karşılaşana kadar ve uyarı işaretlerine kulak verilseydi bu önlenebilirdi.’ diyor.

Dolayısıyla, kalp sağlığınıza dikkat etmek önemlidir.

Kalp sağlığınızı takip etmek hayati önem taşıyor ve ankete katılanların yarısından fazlası, eşleri son beş yıl içinde bir kalp krizi geçirmişlerse, aynı yaşam tarzı nedeniyle risk faktörlerinin de arttığının farkında değil. Araştırmaya katılanların dörtte biri yüksek tansiyon gibi sağlık durumları olduğunu söylerken, yüzde 20’si yüksek kolesterolü olduğunu söyledi. Ayrıca yüzde 72’sinin kalp rahatsızlıkları hakkında hiç tıp uzmanı görmediği ortaya çıktı.

Uzmanlara göre kalp sağlığınızı artırmanın en önemli yöntemlerinden biri dengeli ve sağlıklı bir diyet uygulamaktır.

Ancak araştırmaya katılanların yüzde 42’si, önerilen beş porsiyon meyve ve sebzeyi tüketmedikleri günler olduğunu itiraf etti. Yüzde 37’si yeterince uyumazken, yüzde 35’i de ara sıra abur cubur yediğini itiraf etti ve de yüzde 14’ü sigara içiyordu.

Diyetinizde basit değişiklikler ile beslenmenizdeki boşlukları desteklemek zamanla fark yaratabilir.

Spor beslenme uzmanı olan Rob Hobson ‘Bu sonuçlar, insanların kalp sağlığı için yaptıklarıyla yaptıkları arasında biraz çelişki olduğunu gösteriyor. Milyonlarca insan kalp sağlığının hayati derecede önemli olduğunu biliyor, ancak uyarıları görmezden geliyor ve abur cubur yemek, sigara içmek gibi kalp dostu olmayan şeyler yapıyor. Anket, insanların değişiklik yapmaya çalıştığını ancak açık bir bilgi eksikliği olduğunu gösteriyor.’ diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir