AKP’ye saldırıda detaylar belli oldu: Altından Barış Boyun çıktı

CNN Türk canlı yayınına katılan Süleyman Soylu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Geçen hafta organize suç örgütlerine yönelik yapılan operasyon hakkında Bakan Soylu şunları söyledi:Bu son dönemlerde karşı karşıya kaldığımız birtakım organize suç örgütlerinin yaptığı ve geçen hafta da İstanbul’da yaklaşık 180’e yakın bir gözaltı aldık. Önemli bir bölüm de tutuklandı. Türkiye’de böyle bir grup var. Dışarıdan yönlendirilen bir grup var. Kasklı ve çeteli bir grup. Buna benzer bir olay olarak ben görüyorum.”

AKP BİNASINA SALDIRI BU ŞEKİLDE YAPILDI

AKP’nin İstanbul Bahçelievler’deki seçim bürosuna yapılan silahlı saldırının detayları, Süleyman Soylu’nun işaret ettiği çete ile örtüşüyor.

AKP binasına yapılan saldırıda motosikletle geçen iki kişiden biri havaya ateş etti. Kasklı saldırganların ateş açtığı yerde çok sayıda boş mermi kovanı bulundu.

BARIŞ BOYUN ÇETESİNE DARBE

Geçen hafta yapılan operasyonlar ile 180 kişi yakalandı.

Bu operasyonun hedefi ise, Barış Boyun çetesiydi.

Barış Boyun çetesi, tıpkı AKP binasına yapılan saldırıda olduğu gibi, iki kişilik kasklı ve motosikletli çete üyeleriyle silahlı saldırı düzenlemesiyle tanınıyor.

Süleyman Soylu’nun işaret ettiği çete, Barış Boyun çetesi. Yakalanan 180 kişiden 139’u, Barış Boyun çetesinin üyesi.

GEÇEN YIL YAKALANDI

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde 2020 yılında iki çete arasında sokak ortasında yaşanan silahlı çatışmaların arkasında suç örgütü elebaşı Barış Boyun çıkmıştı.

Barış Boyun’un adı en son İstanbul’da gerçekleştirilen peş peşe 3 motosikletli silahlı saldırı ile gündeme geldi.

– İstanbul Beyoğlu’nda Kasımpaşaspor Tribün Lideri Yüksel Ustahüseyin 16 Nisan’da uğradığı silahlı saldırı sonucunda öldü.

– İş insanı C.Ö.’nün aracına 15 Haziran akşamı saat 18:10 sıralarında Ümraniye’deki İkbal Caddesi’nde silahlı saldırı düzenlendi.

– C.Ö.’nün de aracın içinde bulunduğu sırada 16 Haziran günü saat 15:35 sıralarında Sarıyer’deki Cendere Caddesi’nde ateş açıldı.

Olayların azmettiricisinin “Kırmızı Bülten” ile yakalama kararı bulunan çete elebaşı Barış Boyun olduğu ortaya çıktı.

Barış Boyun, geçen yıl İtalya’da yakalandı. O haberi Türkiye’de ilk Odatv duyurdu.

DÖRT GÜN ÖNCE SERBEST BIRAKILDI

Çete elebaşı Barış Boyun, Türkiye’nin iade talebine rağmen dört gün önce İtalyan makamları tarafından serbest bırakıldı.

Interpol’de kırmızı bültenle aranan ve yakalanan firari çete elebaşı Barış Boyun’a, bulunduğu Rimni şehrinden çıkmama yasağı getirildi.

Boyun, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmasında “kasten öldürme”, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “Silahlı Kasten Yaralama”, “uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti”, “silah ticareti”, “mala zarar verme”, “genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması” ve “tehdit”in de olduğu 103 suç eylemiyle suçlanıyor. Soruşturmada, suç örgütünün 8 Eylül 2022’de, Sırp çete elebaşı Jovan Vukotic’in İstanbul’da öldürülmesinin de aralarında olduğu 8 cinayet işlediği iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir